Dywaniki Renault

Jak sama nazwa wskazuje, uszczelki w drzwiach samochodowych mają za zadanie uszczelnienie wnętrza i jego ochronę przed przedostawaniem się do niego wiatru, zimna oraz wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Okazuje się, że dla takich elementów problematyczna jest pora zimowa. Zamarzanie uszczelek sprawia, że nie można otworzyć drzwi. Czasami pomaga mocniejsze szarpnięcie, ale w takiej sytuacji istnieje możliwość uszkodzenia klamki albo uszczelek. O wiele lepiej jest zapobiec takim kłopotom.

Jak zabezpieczyć uszczelki w samochodzie przed zimą?

Uniknięcie niepotrzebnych problemów i wydatków

Co prawda uszczelki nie są zbyt drogimi elementami i w przypadku ich uszkodzenia nie trzeba nadmiernie przejmować się kosztami zakupu nowych. Okazuje się jednak, że koszt usługi wymiany potrafi być dość spory. Warto uniknąć takich problemów stosując specjalistyczne preparaty, jakimi są silikony do uszczelek samochodowych. Dzięki temu można zabezpieczyć uszczelki przed zamarzaniem. To z kolei pozwoli uniknąć nie tylko kosztów, ale również niepotrzebnych nerwów i spóźnień związanych z problemem z dostaniem się do samochodu.

Dlaczego warto zadbać o sprawne uszczelki?

Uszczelki to elementy gumowe, które oddzielają wnętrze samochodu od otoczenia zewnętrznego. Zapewniają one odpowiedni poziom ciszy w czasie jazdy, ponieważ do auta nie przedostają się dźwięki z zewnątrz. To właśnie dzięki temu można utrzymywać koncentrację na odpowiednim poziomie oraz swobodnie rozmawiać z innymi osobami znajdującymi się w pojeździe. Zimą elementy uszczelniające są narażone na niekorzystne działanie różnych warunków atmosferycznych. Podczas dodatnich temperatur na powierzchni uszczelek może utrzymywać się warstwa wody, która zamarznie w nocy. W niektórych uszczelkach znajdują się kanaliki odpowiedzialne za odprowadzanie wody. Warto regularnie sprawdzać ich stan, aby uniknąć niechcianych problemów.

Rezultatem posiadania urwanych i niesprawnych uszczelek jest nie tylko przedostawanie się dźwięku, ale również wody do wnętrza samochody. Może ona spowodować rozwój niechcianej pleśni czy też wpłynąć negatywnie na działanie elementów elektrycznych i elektronicznych, które są wrażliwe na działanie wody.

Prawidłowa konserwacja jest bardzo istotna

Aby uniknąć problemów z zamarzaniem uszczelek, należy je odpowiednio wyczyścić, osuszyć, a następnie zakonserwować specjalnym preparatem. Co prawda można stosować wazelinę, jednak guma jej nie wchłania, przez co preparat pozostaje na jej powierzchni. O wiele bardziej rozsądnym wyjściem jest kupno specjalnych silikonów do uszczelek. Są to preparaty konserwujące, które przywracają uszczelkom ich elastyczność oraz chronią je przed przymarzaniem. Dzięki smarowaniu na sucho, silikony takie nie pozostawiają tłustej warstwy. Kolejną istotną zaletą preparatów silikonowych dostępnych na rynku jest fakt, że produkty takie posiadają specjalną dyszę, dzięki której substancja dociera do miejsc trudnodostępnych. Stosowanie silikonów wpływa bardzo korzystnie na kondycję i funkcjonowanie gumowych uszczelek. W związku z tym warto używać takich preparatów nie tylko po pojawieniu się pierwszych mrozów, ale przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *