Dywaniki Renault

Na naszych ulicach coraz trudniej spotkać samochód, który nie jest wyposażony w klimatyzację. Jest ona już standardowym udogodnieniem w autach. Jednak, żeby dobrze chłodziła powietrze wewnątrz samochodu i robiła to bez zarzutów, trzeba o nią odpowiednio dbać. Podstawą jest regularne czyszczenie klimatyzacji samochodowej. Kiedy trzeba podjąć się tej czynności i czy można to zrobić samodzielnie? Na te i inne pytania dotyczące klimatyzacji odpowiemy poniżej.

Klimatyzacja w samochodzie

Klimatyzacja samochodowa – kiedy trzeba ją wyczyścić?

Klima w aucie pozwala nam na komfortową podróż nie tylko latem, chociaż to właśnie wtedy większość kierowców najbardziej ją docenia. W dbaniu o nią najważniejsze jest częste uruchamianie jej, nawet zimą oraz systematyczne odkażenie systemu klimatyzacji. Dlaczego to takie istotne? Odpowiedź jest bardzo prosta. System chłodzenia w samochodzie zbiera w sobie ogrom wilgoci, a to prowadzi do powstawania różnego rodzaju grzybów. Te natomiast mogą powodować u ludzi różnego rodzaju schorzenia, od zapalenia górnych dróg oddechowych, poprzez alergie do ślepoty włącznie.

Kiedy zatem jest najlepsza pora na odgrzybianie? Przyjmuje się, że są trzy sytuacje, w których czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest niezbędne. Należą do nich te okoliczności:

  • od ostatniego przeglądu i odgrzybiania minął już rok – klimatyzację powinno czyścić się raz do roku, najlepiej na wiosnę, ponieważ w okresie jesienno-zimowym jej wilgotność jest szczególnie wysoka;
  • kupno używanego samochodu – nie wiemy, kiedy ostatnio klimatyzacja w naszych nowych czterech kółkach była czyszczona, więc jej odgrzybienie powinno być jedną z czynności wykonywanych zaraz po zakupie używanego auta;
  • kiedy z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach – jest to tak naprawdę ostatni dzwonek. Ten odór świadczy o tym, że w naszej klimatyzacji rozwijają się już grzyby, a te jak już wiemy, są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Odkażanie klimatyzacji samochodowej – zrób to sam!

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji w aucie jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiednie środki odkażające oraz filtr kabinowy. Wszystko to kupimy w każdym sklepie motoryzacyjnym. Od czego więc zaczynamy?

W pierwszej kolejności musimy usunąć zanieczyszczenia znajdujące się w obudowie parownika. W zależności od modelu samochodu dostęp do niego może być łatwy bądź bardziej skomplikowany. Kolejnym krokiem jest użycie odpowiedniego preparatu. Rynek oferuje nam różnego rodzaju produkty do czyszczenia klimy. Większość w nich jest w puszkach. Jedne z nich mają postać pianki, drugie zaś są w sprayu. Jednak każdy z nich jest wyposażony w elastyczną sondę. To właśnie za jej pomocą nałożymy preparat bezpośrednio na parownik. Wkładamy sondę do obudowy parownika lub kanału do niej prowadzącego i nakładamy preparat. Robimy to trzy razy w dziesięciominutowych odstępach czasu. Później zamykamy obudowę i nastawiamy nawiew na poziom pierwszy. Po kilku minutach powtarzamy czynność. Na koniec zostaje nam już tylko przetarcie całej obudowy na sucho oraz zamontowanie nowego filtra kabinowego.

Oczywiście, jeśli nie czujemy się na siłach, czyszczenie klimatyzacji w naszym aucie możemy zlecić profesjonalistom. W każdym większym, a nawet mniejszym mieście znajdziemy warsztat samochodowy, który wykona w naszym samochodzie odgrzybianie klimatyzacji.

1 thought on “Klimatyzacja samochodowa – czy to już pora na jej odgrzybianie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *