Dywaniki Renault

Bez dwóch zdań bezdotykowe myjnie samochodowe skradły serca większości właścicieli pojazdów mechanicznych. Są tanie i dostępne 24/7. Jednak podczas korzystania z nich musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Inaczej zamiast cieszyć się z czystego i lśniącego samochodu, będziemy musieli udać się do lakiernika, w celu naprawienia karoserii. Jak myć auto na myjni bezdotykowej i jakie błędy najczęściej popełniamy? Odpowiedzi znajdują się w poniższym tekście.

Myjnia bezdotykowa

Od czego zacząć?

Podjeżdżamy na myjnię i pierwsze co ukazuje się naszym oczom to wybór programu. Każdy z nich ma za zadanie spełnić konkretne funkcje. Na większości stacji są to po kolei:

  1. spłukiwanie auta,
  2. opryskiwanie felg,
  3. mycie pod wysokim ciśnieniem,
  4. kolejne spłukiwanie.

Wydaje się banalnie proste, aczkolwiek wielu kierowców popełnia błędy już przy wyborze pierwszego programu. Na sam początek powinniśmy spłukać nasz samochód, czyli wybrać pierwszą z dostępnych funkcji. Można zauważyć, że właściciele samochodów często zapomina lub celowo pomija ten etap. Wstępne płukanie pojazdu pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń, osadów z błota lub piachu przylegających do karoserii, a także zmiękczy mocniejsze zabrudzenia. Pamiętajmy, że pośpiech podczas tej czynności nie jest wskazany. Róbmy to dokładnie i z najwyższą starannością.

Kolejnym krokiem powinno być opryskiwanie felg. Aczkolwiek kierowcy, których samochody są wyposażone w felgi z powłoką ceramiczną, muszą pominąć ten etap. Detergenty do czyszczenia obręczy, mogą je uszkodzić. Podczas tego zabiegu musimy też uważać, by nie opryskać karoserii naszego auta.

Następnie mycie zasadnicze pod wysokim ciśnieniem. Ten etap zaczynamy od samej góry samochodu. Kierujemy strumień na dach, następnie przednią szybę oraz maskę. Kolejno myjemy tylną szybę oraz klapę, a na samym końcu boki samochodu oraz zderzaki i felgi, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Ostatni etap to ponowne spłukiwanie. Tutaj postępujemy analogicznie jak przy myciu zasadniczym, czyli zaczynamy od góry. W ten sposób unikniemy nieestetycznych zacieków.

Najczęściej popełniane błędy na myjni bezdotykowej

Wiemy już, w jakiej kolejności korzystać z dostępnych programów. Jednak nawet myjąc pojazd według tego schematu, możemy uszkodzić karoserię, popełniając jeden z poniższych błędów. Należą do nich:

  1. Zbyt bliska odległość lancy od karoserii oraz punktowe kierowanie strumienia wody na mocniejsze zabrudzenia – takie zachowanie może skutkować uszkodzeniem lakieru. Lancę z wodą pod ciśnieniem musimy utrzymywać w odległości 30-50 cm od samochodu.
  2. Kierowanie strumienia prostopadle do lakieru – powinno się to robić pod kątem 45 stopni, żeby nie chlapać brudem i detergentami w miejsca wcześniej przez nas oczyszczone. W tym celu stajemy delikatnie z boku auta.
  3. Używanie szczotki dostępnej na myjni bezdotykowej – są one zazwyczaj brudne. Na ich włosiu może znajdować się piasek, który zarysuje lakier naszego pojazdu.
  4. Nie osuszanie samochodu – większość kierowców popełnia ten błąd. Wyjeżdżamy mokrym samochodem i ruszamy w trasę. Powoduje to ponowne przyklejenie się do niego kurzu i zabrudzeń z powietrza. Do wysuszenia samochodu możemy użyć chłonnego ręcznika z mikrofibry lub programu z hydrowoskiem. Dzięki niemu nasz samochód wyschnie pod wpływem pędu powietrza.

Pamiętajmy o tych kilku ważnych zasadach, a z myjni bezdotykowej będziemy wyjeżdżać zadowoleni, ponieważ nasz samochód jest zadbany, czysty oraz lśniący, jak po opuszczeniu salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *