Dywaniki Renault

Tapicerka samochodowa jest narażona na częste zabrudzenia. W przypadku, gdy spędzamy w samochodzie wiele godzin dziennie lub przewozimy nim dzieci i zwierzęta, nie unikniemy plam na fotelach. Istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie zabrudzonej tapicerki samochodowej. Możemy oddać nasze auto w ręce profesjonalistów, użyć odkurzacza piorącego lub samodzielnie ją wyprać. Jak wykonać bonetowanie tapicerki samochodowej?

Bonetowanie tapicerki

Bonetowanie – kiedy warto wyprać tapicerkę ręcznie?

Na bonetowanie tapicerki w naszym samochodzie możemy zdecydować się, kiedy nie mamy dostępu do piorącego odkurzacza i nie chcemy ponosić wysokich kosztów usługi profesjonalnego prania tapicerki. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku, gdy wnętrze naszego auto nie jest mocno zabrudzone lub gdy chcemy wyczyścić trudno dostępne miejsca. Do bonetowania będą nam potrzebne ściągające brud ściereczki z mikrofibry oraz dedykowane do prania tapicerki środki czyszczące. Musimy jednak pamiętać, żeby dobrać odpowiednią chemię. W różnych samochodach występują różne rodzaje tapicerki. Wnętrze naszego auta może być wykonane:

  • ze skóry,
  • z eco skóry,
  • z alcantary,
  • z weluru,
  • materiału.

Właśnie dlatego wybór środków do czyszczenia tapicerki jest tak ważny. Inny będzie nam potrzebny do wyczyszczenia skóry, a inny do weluru.

Oprócz wyżej wymienionych produktów przyda się nam także tradycyjny odkurzacz z wąską końcówką, szczotka do wcierania preparatów czyszczących oraz rękawiczki dla ochrony naszej skóry.

Bonetowanie tapicerki samochodowej – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w ręcznym czyszczeniu tapicerki jest dokładne odkurzenie wnętrza naszego auta. Z miejsc, które chcemy wyprać, usuwamy piach, kurz, resztki jedzenia oraz sierść. Do tej ostatniej może być nam potrzebna dodatkowo dedykowana do usuwania sierści gumowa szczotka. Po zakończeniu odkurzania możemy zabrać się za nakładanie preparatu rozpuszczającego brud, którego nie musimy spłukiwać. Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z ilością produktu i spryskiwać tapicerkę równomiernie. Po kilku minutach rozpylony środek delikatnie wcieramy w tapicerkę za pomocą szczotki z miękkim włosiem.

Jeśli we wnętrzu naszego samochodu powstały nieestetyczne plamy, do ich czyszczenie będziemy musieli użyć dodatkowo specjalnego odplamiacza. Nakładamy go punktowo i także za pomocą szczotki wcieramy w miejsce, które chcemy wyczyścić.

Następnym krokiem jest zdjęcie środka rozpuszczającego brud. Do tego zadania potrzebna będzie nam ściereczka z mikrofibry. Nie stosujmy długich okrężnych ruchów, gdyż mogę one przynieść odwrotny skutek. Preparat ściągamy krótkimi i prostymi ruchami. Jest to niezwykle istotne, ponieważ podczas tej czynności zdejmujemy nie tylko piankę, lecz także rozpuszczony brud.

Na koniec ponownie odkurzamy wnętrze naszego auta. W ten sposób pozbędziemy się z tapicerki naszego wozu wszystkich resztek preparatów czyszczących. Jeśli zdecydujemy się pominąć to działanie, na naszej tapicerce mogę pozostać zaschnięte ślady środków użytych do jej czyszczenia.

Bonetowanie jest czasochłonne, jednak warte poświęcenia. Regularne pranie tapicerki samochodowej w ten sposób pozwoli nam cieszyć się pięknym wnętrzem naszego auta, bez plam i dużych zabrudzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *