Dywaniki Renault

Auta sprowadzane, szczególnie te od naszych zachodnich sąsiadów, od wielu lat są bardzo popularne wśród Polaków.  W ostatnich latach auta sprowadzane z Francji, Belgii, czy Holandii również stają się pożądane. Dlaczego wielu z nas decyduje się na zakup auta zagranicznego? Czy jest to opłacalne? Jakie są koszty sprowadzenia pojazdu?

Czy warto sprowadzić auto z zagranicy?

Dlaczego chętnie kupujemy pojazdy zagraniczne?

Dane ministerstwa Finansów jednoznacznie wskazują na to, że Polacy chętnie sprowadzają zagraniczne pojazdy. Rocznie to niemal sto tysięcy pojazdów, ich wartość wynosi niemal 16 miliardów złotych. Udział takich pojazdów w rynku samochodów używanych jest spory. Auta z Niemiec to niemal połowa całego rynku sprzedaży pojazdów używanych w Polsce. Zauważalny jest znaczny spadek zainteresowania Polaków pojazdami z Wielkiej Brytanii.

Dlaczego auta z zachodu są dobre?

Niemcy najczęściej kupują nowe pojazdu z salonów. Ze względu na ich dobrą sytuację gospodarczą, stać na to znaczną część narodu. Do tego nie oszczędzają na wyposażeniu – najczęściej nabywają najwyższe dostępne wersje. Niemcy przeważnie nie pokonują krótkich dystansów – większość z nich drogę do pracy przebywa autostradą, co jest dobre dla pojazdu. Jednak  przez to, musimy się liczyć z tym, że pojazdy z zachodu będą miały sporo przejechanych kilometrów na liczniku.

Ile kosztuje sprowadzenie pojazdu z zagranicy?

Wielu z nas rozlicza nabycie pojazdu z zagranicy, patrząc przez pryzmat opłat rejestracyjnych, cła i podatku. Musimy jednak liczyć się z tym, że kupując auto sprowadzone w komisie, w cenę pojazdu, wkalkulowano także koszt jego sprowadzenia. W 2020 roku jest to koszt około 1400 zł z Niemiec, a z Hiszpanii nawet 3500 zł (przyjmuję się, że transport międzynarodowy wycenia się w przedziale od 1,3 do 2 zł za każdy przebyty kilometr). Są to oczywiście wartości orientacyjne, szczegóły ustala się indywidualnie, opierając się na stanie pojazdu, czy charakterze pokonywanej trasy. Koszty te z roku na rok wzrastają, jednak nie zniechęca to kupujących, ilość aut sprowadzonych także z każdym kolejnym rokiem wzrasta.

Jak sprawdzić realny stan pojazdu?

Współcześnie, szczególnie kiedy zakupujemy pojazdy kilkuletnie, które były serwisowane, możemy sprawdzić realny stan pojazdu przez internet. Kiedy mamy dostępne dane pojazdu, w tym jego VIN na specjalnie do tego przeznaczonych stronach, po dokonaniu opłaty możemy poznać szczegółową historię serwisową pojazdu: przebiegi, bezwypadkowość, ewentualne usterki fabryczne, oraz to, czy pojazd nie znajduje się na liście skradzionych aut. Pozwala to oszczędzić wiele problemów, które pojawiały się lata temu – wątpliwości co do realności przebiegu, czy historii uszkodzeń.

Obecna sytuacja gospodarcza

W obecnej sytuacji gospodarczej, związanej z pandemią Covid – 19, ciężko przewidzieć przyszłość sprowadzania pojazdów z zagranicy. Przede wszystkim chodzi o wysokość kosztów. Niepewna jest także swoboda przekraczania granic.

Sprzedaż pojazdów używanych w Polsce dwukrotnie przewyższa liczbę zakupu pojazdów nowych, spowodowane jest to najczęściej naszą sytuacją ekonomiczną. Obecnie sprowadzenie pojazdu  na terenie Unii Europejskiej nie jest szczególnie kosztowne ani skomplikowane. Problem bywa odnalezienie swoich wymarzonych czterech kółek w takim stanie, jakim oczekujemy. Jeżeli nam się to udało to już więcej niż połowa sukcesu osiągnięta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *