Dywaniki Renault

Na polskim rynku motoryzacyjnym dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów samochodów. Różnią się one od siebie nie tylko pod względem wyglądu czy też zastosowanych silników, ale również pod kątem napędu. Bardzo dużą popularnością cieszą się auta z napędem na przednią oś, ale dostępne są też pojazdy z napędem na tył. Warto też dowiedzieć się czegoś więcej na temat samochodów wyposażonych w napęd na obie osie, czyli tak zwanych samochodów 4×4. Zyskują one dużą popularność w naszym kraju.

naped_4x4

Przede wszystkim samochody posiadające napęd na cztery koła są w stanie zapewnić swoim użytkownikom pozytywne, wrażenia, bardzo dobrą dynamikę oraz wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy po bezdrożach oraz w trudnych warunkach drogowych. Bardzo często są one stosowane przez mieszkańców terenów górskich, wiejskich oraz leśnych, którzy muszą poruszać się po nieutwardzonych drogach. Takie samochody znamy na rynku od dawna, ale ich popularność wzrosła wraz z pojawieniem się i rozwojem aut zaliczanych do segmentu SUV. One również bardzo często są wyposażone w napęd 4×4 charakterystyczny dla typowych terenówek.

Zalety napędu 4×4 w samochodzie

Podstawową zaletą przemawiającą za kupnem samochodu z napędem na cztery koła jest fakt, że takie auto zapewnia o wiele lepsze właściwości jezdne w porównaniu z samochodami wyposażonymi w napęd na jedną oś. Jeśli mamy do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi i drogowymi, wówczas samochód z napędem na obie osie będzie radził sobie o wiele lepiej. Dotyczy to nie tylko błota, ale również tras pokrytych śniegiem oraz różnymi zanieczyszczeniami. W wielu przypadkach tylko taki samochód poradzi sobie z pokonaniem trudnej, nieodśnieżanej drogi. Innymi słowy zwiększa się stabilność, komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Co jeszcze warto wiedzieć o napędzie na cztery koła?

Warto pamiętać, że napęd na obie osie wiąże się zwykle z wyższym spalaniem paliwa. A to z kolei przekłada się na większe koszty eksploatacyjne. Warto więc dobrze przemyśleć wybór takiego pojazdu i zdecydować się na niego wtedy, gdy rzeczywiście jest nam potrzebny. Jeśli ktoś zamierza używać samochodu wyłącznie do jazdy po asfalcie, w standardowych warunkach drogowych, wówczas wybór auta 4×4 nie ma większego sensu. Alternatywą dla aut 4×4 są samochody typu SUV. W pojazdach tych dostępne są specjalne przełączniki, przy pomocy których można włączać i wyłączać dodatkową oś napędową. Są to bardzo uniwersalne pojazdy, ponieważ podczas jazdy w normalnych warunkach można korzystać z jednej osi. Gdy jednak pojawią się jakieś trudniejsze warunki pogodowe albo drogowe, wówczas można włączyć drugą oś i poprawić właściwości jezdne samochodu. W ten sposób możliwe jest skuteczne dbanie o komfort i bezpieczeństwo, a także ekonomię jazdy niezależnie od warunków.

Na szczęście na polskim rynku pojazdów nowych oraz używanych dostępne są różne marki i modele pojazdów z napędem na cztery koła. Do ich grona zalicza się wiele modeli sportowo-użytkowych SUV, które umożliwiają włączanie i wyłączanie dodatkowej osi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *