Dywaniki Renault

Proces kupna nowego auta musi być bardzo dokładnie przemyślany, ponieważ często możemy trafić na wybrakowane pojazdy, które mają za sobą kilka ciężkich wypadków. Trzeba się przed tym chronić, dlatego tak ważne jest sprawdzenie tego, czy auto było bezwypadkowe. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, z których możemy skorzystać, gdy chcemy mieć pewność, że inwestujemy nasze pieniądze we właściwy pojazd. Dokładna analiza podczas zakupu auta jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Kiedy auto uznaje się za powypadkowe? Kilka przykładów

Sprawdzając czy auto było bezwypadkowe istotne są już pierwsze oględziny. W przypadku aut używanych oczywiście nie zawsze będzie można udać się do warsztatu samochodowego, aby pojazd został oceniony przez profesjonalistę. Musimy też zdać sobie sprawę z tego, że nie każda naprawa blacharska świadczy o tym, że auto miało wypadek. O powypadkowych autach mówi się wtedy, gdy:

  • podłoga samochodu lub też elementy zawieszenia uległy uszkodzeniu,
  • doszło do uszkodzeń, które pod kątem technologicznym nie mogą zostać wyeliminowane,
  • doszło do otwarcia poduszek powietrznych,
  • doszło do uszkodzenia elementów wewnętrznych.

Takie auta zdecydowanie tracą na wartości i każdy kierowca powinien mieć to na uwadze, gdy będzie wystawiał własny samochód na sprzedaż. 

Jak sprawdzić czy auto było bezwypadkowe? Zastosujmy się do tych porad

Jeśli chcemy sprawdzić czy auto na pewno było bezwypadkowe warto zastosować się do kilku poniższych porad. Przede wszystkim jest to ocena stanu lakieru, można wykorzystać do tego m.in. miernik lakieru i sprawdzić ewentualne szpachlowanie. Oceńmy także elementy zewnętrzne, które są widoczne dla ludzkiego oka. Szczeliny znajdujące się na nadwoziu powinny być w miarę równe. Zainteresowani mogą także przystąpić do sprawdzania numeru szyb, jednak jeśli zaledwie jedna z nich jest nieprawidłowa, nie oznacza to od razu, że auto było wypadkowe.

Zewnętrzne oględziny mogą okazać się niezwykle przydatne, dlatego nie warto zapominać o kołach. Jeśli zauważy się na nich jakiekolwiek ślady uderzenia, można mieć pewność, że kierowca jeżdżący takim autem ma za sobą jakiś wypadek i próbuje zataić prawdę. Warto zwrócić też uwagę na rocznik opon, które nigdy nie powinny być starsze niż samochód. 

Będąc w środku samochodu nie można przegapić kokpitu. Skupmy swoją uwagę na pokrywach poduszek powietrznych, które nigdy nie powinny być oderwane lub też pęknięte. W innym przypadku może to wskazywać na ingerencję. Jeśli jednak zabierzemy samochód do serwisu samochodowego dowiemy się znacznie więcej, ponieważ w grę wchodzi sprawdzenie danych, które zapisywane są w komputerze pokładowym. Znajdują się tam ślady po ewentualnych kolizjach i wypadkach drogowych, a zainteresowana osoba będzie miała wszystko na tacy. Ciekawym rozwiązaniem będzie również sprawdzenie numeru VIN, który osoba chcąca sprzedać samochód zobowiązana jest podać kupującemu. W ten sposób sprawdzi się historię używanego pojazdu. Najlepszą opcją będzie jednak fachowa wizyta w ASO i rozwianie swoich wątpliwości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *